Четверг, марта 28, 2024

ivan_frankoСьогодні Україна та світ відзначає 161 річницю з Дня народження Івана Франка.

Український письменник, вчений-енциклопедист, мислитель, громадський діяч. Сучасники називали Франка велетом думки і титаном праці.

Iван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в с. Нагуєвичах Дрогобицького повiту (тепер с. Iвана Франка Дрогобицького району Львiвської обл.) в родинi коваля. З батькiвської кузнi вiн винiс першi знання про життя галицького селянства, про працю людини, а вiд матерi перейняв любов до народної пiснi.

У 1875 р. закiнчив Дрогобицьку гiмназiю i вступив на фiлософський факультет Львiвського унiверситету. Друкуватися почав 1874 р. у студентському журналi «Друг». У 1877 р. Франка та iнших членiв редакцiї «Друга» заарештовують, пiсля цього арешти вiдбувались у 1880 та 1889 рр. Iван Якович продовжує займатись видавничою дiяльнiстю: разом з Михайлом Павликом видає журнал «Громадський друг», пiсля його закриття – альманахи «Дзвiн» i «Молот», а згодом – революцiйно-демократичний журнал «Життя i слово». У 1893 р. захищає у Вiднi докторську дисертацiю на звання доктора фiлософських наук.

1887 року виходить перша збiрка його поезiй «З вершин i низин» – найвидатнiше явище в українськiй поезiї пiсля «Кобзаря» Тараса Шевченка. Згодом вийшли друком збiрки «Зiв’яле листя» (1896), «Мiй Iзмарагд» (1898), «Iз днiв журби» (1900), фiлософська поема «Мойсей» (1905). У 80-х роках побачили свiт найкращi повiстi Iвана Франка «Борислав смiється» (1882) та «Захар Беркут» (1883). Здобула популярнiсть п’єса «Украдене щастя» (1893). Лише частина спадщини великого українського письменника опублiкована у 50-ти томах.

28 травня 1916 року Iван Якович помер від голоду та зліднів. Його поховано у Львовi, на Личакiвському кладовищi. Український народ гiдно шанує пам’ять Iвана Франка. Його iменем названо один з обласних центрiв України, Львiвський державний унiверситет, с. Нагуєвичi, багато вулиць. У рiдному селi великого Каменяра та у Львовi вiдкрито лiтературно-меморiальнi музеї Iвана Франка.

Джерело: zik.ua

Комментарии   

0 #1 Культ 28.08.2017 14:24
Великая правда жизни - нет пророка в своем Отечестве. Великий мыслитель, философ, поэт и писатель Иван Франко так и не снискал у нации достойного его места в памяти народной.
Так, без вины виноватый, он далеко отстает от рейтинга Тараса Шевченко и даже от современных писателей. Хотя его место, как минимум второе.
Очень жаль, поскольку его учение особенно актуально именно сейчас в мятежное время испытания нации на выживание.

You have no rights to post comments