Пятница, марта 29, 2024

grechkaАграрії активно збирають крупу №1. За даними Мінагрополітики, зерно обмолотили з майже третини площ, відведених під цю культуру.  

За прогнозами, цьогорічний врожай буде набагато вищий, ніж у попередні сезони, бо сільгоспвиробники посіяли більше гречки. Однак серед населення хтось поширює чутки: мовляв, ядриці зберуть мало, тому ціни на неї можуть рвонути до 40 гривень за кілограм. Кому вигідні спекуляції на гречаній темі та накручуванні цін?

Врожай гречки цього року буде близько 196 тисяч тонн при потребі внутрішнього ринку  140 - 150 тисяч тонн. До прикладу, у 2016 році було зібрано 128 тисяч тонн цієї культури.  

Гарний врожай є приводом для зниження цін на крупу. Знаючи, що крупа нового врожаю може значно подешевшати, виробники збурюють ринок. Якщо і можливе зростання цін, то тільки спекулятивне.

Торік гречка була однією з найрентабельніших культур у нашій країні. Прибутковість її вирощування становила 87,5%, вищу мали тільки ягоди та хміль. Це спонукало виробників до розширення площ -- зі 150 тисяч га минулого року до 183 тисяч га цього. Тому гречки буде вдосталь. Тим паче що ми її не експортуємо, вона йде тільки на внутрішній ринок. До того ж споживання гречки з року в рік скорочується як через зменшення населення, так і через високу ціну.  

Так, врожайність культури дещо нижча від минулорічної (11 ц/га), але її компенсує значне збільшення посівних площ. Собівартість виробництва гречки, як і інших зернових, зросла цього року на 5 - 7% через підвищення цін на дизельне пальне, зростання зарплат. Але це не привід для підвищення вартості крупи аж на третину.

То скільки коштуватиме гречка нового врожаю? Зважаючи на високу рентабельність культури і цього року, ціни на крупу мали б залишатися принаймні стабільними. Сьогодні кілограм продають у середньому по 23 -- 24 гривні, фасованої -- по 30 -- 35 гривень.

Навіть теперішня ціна гречки дуже завищена. Ядриця мала б коштувати не дорожче за рис -17 - 18 гривень за кілограм. Адже ця культура не потребує великих капіталовкладень, та й за споживчими й дієтичними властивостями вона не набагато цінніша за рис. Ще років три-чотири тому рис був дорожчим за гречку. Ситуація змінилася у 2015 році, коли декілька великих компаній скупили велику частину врожаю й мали можливість потім маніпулювати цінами. Два роки тому вартість гречки підскочила до 40 гривень за кілограм, хоча об'єктивних причин для подорожчання не було.  

Якщо раніше ядрицю вважали крупою для малозабезпечених, то сьогодні навпаки -- її може дозволити собі аж ніяк не кожен пенсіонер. Якщо ціни на гречку не знижуватимуться, то вона й надалі втрачатиме популярність, споживачі вибиратимуть дешевші крупи. Тоді виробники будуть змушені знижувати ціни.

Джерело: expres.ua

Комментарии   

+3 #1 Жуніор 14.09.2017 15:31
А ще гречка стратегічний продукт. Хто має гречку, той має владу. Чим гречка дорожче, тим легше купуються голоси наших бабусь і дідусів. Так що все буде добре. "Гречкосії" залишаться при владі.
От тільки боюся, щоб в тих продажних холєр-виборців сраки гречкою не розірвало.

You have no rights to post comments